Συμμετοχή του Σχολείου μας σε Μαθητικό Συνέδριο

Την Τρίτη 23 Μαρτίου 2021, η Ελληνογαλλική Σχολή «Ευγένιος Ντελακρουά», υπό την αιγίδα της Δ.Δ.Ε. Β΄ Αθήνας διοργάνωσε μαθητικό συνέδριο με θέμα «21 ερωτήματα για το ΄21», με αφορμή τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821. Στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας, στο συνέδριο συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Γ1 ως παρατηρητές. Υπεύθυνοι για τη διαδικασία ήταν ο Διευθυντής του σχολείου μας κ. Τζαβίδας Ιωάννης και η καθηγήτρια Ιστορίας στο Γ1 κ. Δεδικούση Μαρία.

Το συνέδριο διεξήχθη διαδικτυακά. Σκοπός του συνεδρίου ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές την περίοδο της Ελληνικής Επανάστασης διερευνώντας τις εσωτερικές και εξωτερικές συνθήκες που την προκάλεσαν, να αναστοχαστούν μελετώντας τις πολύπλευρες διαστάσεις της, να επανεξετάσουν και να διερωτηθούν για το ρόλο των φορέων και των δυνάμεων εκείνης της εποχής, να ανακαλύψουν το εύρος επίδρασής της στη σημερινή εποχή και να αναδειχθεί η διαχρονικότητά των ιδεών και ο ρόλος των προσώπων που την εδραίωσαν.

Εδώ μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα του μαθητικού συνεδρίου.

Εδώ μπορείτε να δείτε το Δελτίο Τύπου που εκδόθηκε για το μαθητικό συνέδριο όπου φαίνεται και η συμμετοχή του σχολείου μας στη σελ. 2.

Εδώ μπορείτε να δείτε κάποια στιγμιότυπα από το συνέδριο.

Εδώ μπορείτε να δείτε τις εντυπώσεις μαθητών σχετικά με το συνέδριο.