Βιωματικές δράσεις για την οδική ασφάλεια

Με πρωτοβουλία των καθηγητών του σχολείου μας κ. Γκούμα Ηλία, κ. Βουλγαρίδη Βασίλειου και κ. Σκυλοδήμου ΚωνσταντίαςÂκαι στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου μας με κοινωνικούς φορείς, διοργανώθηκε για τους μαθητές μας βιωματικές δράσεις για την οδική ασφάλεια.

Συγκεκριμένα, το Ι.Ο.ΑΣ. «Πάνος Μυλωνάς» συνεργάστηκε με το σχολείο μας για την επιμόρφωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών της Γ' Γυμνασίου στο θέμα της οδικής ασφάλειας με τη χρήση εξοπλισμού τελευταίας τεχνολογίας (προσομοιωτή ανατροπής οχήματος, προσομοιωτή πρόσκρουσης, προσομοιωτή οδήγησης, κ.λπ.), μοναδικό στην Ελλάδα, ο οποίος καθιστά την επιμόρφωση των μαθητών και την ευαισθητοποίηση άμεση και αποτελεσματική με βιωματικό τρόπο. Πρόκειται για βέλτιστες πρακτικές και καινοτόμες προσεγγίσεις που εφαρμόζονται σε όλο τον κόσμο για το σκοπό αυτό.

Ο εξοπλισμός βιωματικής εκπαίδευσης, περιλαμβάνει:

- Ειδικά γυαλιά προσομοίωσης κατανάλωσης αλκοόλ και ψυχοφαρμάκων

- Προσομοιωτή πρόσκρουσης, ο οποίος αποτελείται από ένα κάθισμα το οποίο γλιστρά επάνω σε κεκλιμένες ράγες και στη συνέχεια σταματά απότομα. Ο προσομοιωτής σκοπό έχει να καταδείξει στον εκπαιδευόμενο, ο οποίος είναι δεμένος με τη ζώνη ασφαλείας, τις δυνάμεις που ασκούνται στο σώμα του σε ενδεχόμενη πρόσκρουση, ακόμα και με χαμηλή ταχύτητα

- «Ζυγαριά» συσχέτισης βάρους-ταχύτητας, η οποία υπολογίζει το βάρος ενός ανθρώπου κατά την περίπτωση σύγκρουσης, αναλογικά με την ταχύτητα του οχήματος στο οποίο επιβαίνει

- Προσομοιωτή ανατροπής οχήματος, ο οποίος αποτελείται από ένα όχημα το οποίο περιστρέφεται κατά το διαμήκη άξονά του, με στόχο να βιώσουν οι επιβάτες, οι οποίοι είναι δεμένοι με τις ζώνες ασφαλείας τους, τις δυνάμεις που ασκούνται στο σώμα τους και την έντονη δυσφορία που προκαλεί η ανατροπή ενός οχήματος λόγω τροχαίου ατυχήματος, αλλά και την αξία της χρήσης ζώνης ασφαλείας

- Συσκευή Μέτρησης Χρόνου Αντίδρασης & Απόστασης Ακινητοποίησης, η οποία μετρά τον χρόνο αντίδρασης των χρηστών, καθώς και την απόσταση ακινητοποίησης που προκύπτει σε διαφορετικές τιμές ταχύτητας και διαφορετικές συνθήκες ολισθηρότητας οδοστρώματος.

Απώτερος στόχος είναι η βελτίωση στην εφαρμογή και η συμμόρφωση με τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας, ώστε να επιτευχθούν μείωση των θυμάτων οδικής κυκλοφορίας και αποφυγή απώλειας περισσότερων ανθρώπινων ζωών, καθώς στη χώρα μας τα τροχαία αποτελούν την 1η αιτία θανάτου για τους νέους 15-29 ετών και την 3η αιτία θανάτου για την παραγωγική ηλικία των 30-44 ετών.

Εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από τις συγκεκριμένες δράσεις.