Δράσεις για Παγκσμια Ημέρα Σχολικού Εκφοβισμού

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Σχολικού Εκφοβισμού (6 Μαρτίου), πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας μία σειρά δράσεων ώστε οι καινούριοι μαθητές μας της Α' Γυμνασίου να εξοικειωθούν με τις αρχές και τη φιλοσοφία του σχολείου μας που προάγει το σεβασμό στην προσωπικότητα των άλλων και την αποφυγή κάθε μορφής βίας (σωματικής, ψυχολογικής κ.τ.λ.). Με τον τρόπο αυτό, ευελπιστούμε να υπάρχει στο χώρο που κινούνται καθημέρινά οι μαθητές μας υγιείς διαπροσωπικές σχέσεις.

Συγκεκριμένα, με πρωτοβουλία της κ. Ζήση Χριστίνας, Θεολόγο του σχολείου μας και Υπεύθυνη Σχολικής Ζωής, οι μαθητές μας παρακολούθησαν βίντεο animatiοn με το Μπρι και Μπέτζαμιν το οποίο αποτέλεσε αφορμή για συζήτηση όπου επισημάνθηκε ο ρόλος του θύματος, του θύτη και του παρατηρητή καθώς και βαρύτητα του καθενός στον εκφοβισμό. Στη συνέχεια, μέσω PοwerPοint, προβλήθηκαν οι αιτίες και οι συνέπειες του σχολικού εκφοβισμού. Τέλος, οι μαθητές δημιούργησαν τόσο αφίσες με τους στόχους που θέτει ο καθένας τους (μαθητές Α3), όσο και ατομικές αφίσες με την ακροστιχίδα ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ.

Επίσης, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση και δράση από την Ψυχολόγο του σχολείου μας, κ. Χρόνη Μικέλα καθώς και αποτύπωση των μηνυμάτων των παιδιών κατά του σχολικού εκφοβισμού στο μάθημα των Καλλιτεχνικών με την καθηγήτριά τους κ. Καραντζούνη Αμαλία.

Εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από τις δράσεις καθώς και τη δουλειά των μαθητών μας.