Συμμετοχή των μαθητών στο πείραμα του Ερατοσθένη

ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗΣ

Με πρωτοβουλία της κ. Κεχρή Μαρίας, καθηγήτριας Μαθηματικών του σχολείου μας, οι μαθητές τηςÂÂ Β’ Γυμνασίου συμμετείχαν στην πανελλήνια εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2023» η οποία υλοποιήθηκε τη Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023. Τη δράση διοργάνωσε η ΠΑΝΕΚΦΕ, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου.

Το πείραμα του Ερατοσθένη (276 π.Χ. – 194 π.Χ., αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου) είναι ένα από τα πιο σημαντικά πειράματα στην ιστορία της αστρονομίας και της γεωμετρίας. Το πείραμα βασίζεται στην παρατήρηση ότι οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν σε διαφορετικές γωνίες σε διαφορετικά σημεία της Γης. Συγκεκριμένα, αν κάποιος μετρήσει τη γωνία της σκιάς που προκαλεί ένας κάθετο αντικείμενο στον ήλιο σε δύο διαφορετικά σημεία της Γης, και μετρήσει την απόσταση μεταξύ των δύο σημείων τότε μπορεί να υπολογίσει την ακτίνα και την περίμετρο της Γης.

Βασικός στόχος της δράσης είναι η ανάδειξη του πειράματος, ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας, μέσα από την συμμετοχή μαθητών και εκπαιδευτικών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες με πολλά παιδαγωγικά οφέλη όπως:

• την ανάπτυξη των επιστημονικών δεξιοτήτων
  • την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης
  • την ανάπτυξη της ομαδικής εργασίας
  • την ανάπτυξη του ενδιαφέροντος για τις επιστήμες
  • την εφαρμογή των Μαθηματικών, της Φυσικής και της Αστρονομίας σε προβλήματα από τον φυσικό κόσμο.
Εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα της δράσης.