Επίσκεψη στο Ευρωκοινοβούλιο στο Στρασβούργο

Μαθητές της Γ' και της Β' τάξης Γυμνασίου συμμετείχαν σε εκπαιδευτική εκδρομή στο εξωτερικό όπου παρακολούθησαν συνεδρίαση της Ολομέλειας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο ως επέκταση του μαθήματος της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής (μαθητές Γ' Γυμνασίου) και ενημέρωση (μαθητές Β΄Γυμνασίου) όσον αφορά τους Ευρωπαϊκούς θεσμούς και τη σημασία τους. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους εκεί, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση από αρμόδιο υπάλληλο του Ευρωκοινοβουλίου η οποία ενθάρρυνε τη συμμετοχή των μαθητών στην παρουσίασή της και διαδρώντας μαζί τους, απαντούσε στις απορίες τους και τους έδινε ερεθίσματα για επιπλέον προβληματισμούς. Ας σημειωθεί ότι η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε στην Αγγλική γλώσσα αποτελώντας μία αυθεντική περίπτωση όπου η ξένη γλώσσα που διδάσκεται στο ελληνικό σχολείο αξιοποιείται για επικοινωνία και κατανόηση ανάμεσα σε άτομα με διαφορετική μητρική γλώσσα. Στην εκδρομή συμμετείχαν συνολικά 40 μαθητές. Αρχηγός της εκδρομής ήταν η κ. Βεργή Στυλιανή και συνοδοί καθηγητές ο κ. Γκούμας Ηλίας και η κ. Ευκρατίδου Ευαγγελία. Εκτός από τη Γαλλία, οι μαθητές μας επισκέφθηκαν επίσης τη Γερμανία και το Λουξεμβούργο.

Ευρωκοινοβούλιο 1