Σχολικοί Περίπατοι - Διδακτικές Επισκέψεις

14/12/2023 Κεντική Πλατεία Μεταμόρφωσης

Οι μαθητές της Γ' τάξης θα παρακολουθήσουν βιωματικές δράσεις για την οδική ασφάλεια. Η διδακτική επίσκεψη θα πραγματοποιηθεί μέσα στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης "Ανοιχτό σχολείο στην κοινότητα". Γίνεται συνεργασία του σχολείου με κοινωνικούς φορείς ώστε οι μαθητές μας να αναπτυχθούν ως προσωπικότητες και να ενταχθούν ομαλά στην κοινωνία. Άξονας: Σχολείο και κοινότητα.

15/12/2022 Διδακτική Επίσκεψη στο Christmas Theatre

Σκοπός της επίσκεψης είναι οι συμμετέχοντες μαθητές (Α1, Α2, Α3) να κατανοήσουν καλύτερα το διδακτικό κείμενο και να προσεγγίσουν βιωματικά το επικό κείμενο και συγκεκριμένα την Οδύσσεια του Ομήρου. Επιπλέον, να αντιληφθούν και τη θεατρική διάσταση της επικής ποίησης προάγοντας και τη θεατρική τους παιδεία. Η επίσκεψη γίνεται στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας.

16/12/2022 Διδακτική Επίσκεψη στο θέατρο "Κνωσσός"

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας, οι μαθητές της Γ' τάξης θα παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση "Ελένη". Σκοπός της επίσκεψης είναι, μέσω της παράστασης, οι μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα το διδακτικό κείμενο και να προσεγγίσουν βιωματικά τη Δραματική Ποίηση και συγκεκριμένα την Αρχαία Ελληνική Τραγωδία. Επιπλέον, θα αντιληφθούν τη θεατρική διάσταση του έργου (σκηνογραφία - ενδυματολογία - χορικά μέρη) προάγοντας τη θεατρική τους παιδεία.

20/2/2023 Διδακτική Επίσκεψη στο θέατρο "Ελληνικός Κόσμος"

Σκοπός της διδακτικής επίσκεψης είναι οι μαθητές της Β΄τάξης να κατανοήσουν τα κείμενα της λογοτεχνίας προσεγγίζοντάς τα βιωματικά, να ψυχαγωγηθούν και να αποκομίσουν οφέλη για τη συναισθηματική τους υγεία μέσα από τη θεατρική εμπειρία γνωρίζοντας τον κόσμο του θεάτρου και της λογοτεχνίας χτίζοντας τη θεατρική τους παιδεία.

22/2/2023 Σχολικός Περίπατος στο Ίδρυμα "Σταύρος Νιάρχος"

Οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν τo Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος το οποίο αποτελεί έναν δημόσιο χώρο, με ελεύθερη πρόσβαση και διαπλαστική συμμετοχή του κοινού σε ένα πλήθος πολιτιστικών, εκπαιδευτικών, αθλητικών, περιβαλλοντικών και ψυχαγωγικών εκδηλώσεων και δράσεων. Περιλαμβάνει τις εγκαταστάσεις της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος και της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, καθώς και το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος, ένα από τα μεγαλύτερα σημεία πρασίνου στην Αθήνα, καλύπτοντας μια έκταση 210 στρεμμάτων.

28/2/2023 Διδακτική Επίσκεψη στη Skag

Οι μαθητές του Β3 και Β4 επισκέφθηκαν το εργοστάσιο της "SKAG" στον Άγιο Στέφανο στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας και παρακολούθησαν από κοντά τις φάσεις παραγωγής των προϊόντων της εταιρείας Skag από την αρχική έως την τελική τους μορφή.

22/3/2023 Σχολικός Περίπατος στο Αθλητικό Κέντρο Πάρνηθας

Οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Αθλητικό Πάρκο Πάρνηθας, όπου είχαν τη δυνατότητα να αθληθούν και να ψυχαγωγηθούν σε έναν καλά οργανωμένο χώρο που βρίσκεται σε υψόμετρο 400 μέτρων στη δυτική πλευρά του βουνού.

23/3/2023 Διδακτική Επίσκεψη στο Προεδρικό Μέγαρο

Μαθητές της Γ' τάξης είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο κτίριο που στεγάζει την Προεδρία της Ελληνικής Δημοκρατίας και αποτελεί την επίσημη κατοικία του Προέδρου.

27/4/2023 Διδακτική Επίσκεψη στο Μουσείο Αφής

Στις 27 Απριλίου έλαβε χώρα η εκπαιδευτική επίσκεψη τμημάτων της Α΄ Γυμνασίου στο Μουσείο Τυφλών στην Καλλιθέα το οποίο είναι το μοναδικό στην Ελλάδα κι ένα από τα 5 μουσεία του είδους του στον κόσμο. Σκοπός της επίσκεψης είναι οι μαθητές μας να προσεγγίσουν τον Πολιτισμό και την Τέχνη με πολύτιμο εργαλείο μεταξύ άλλων την αίσθηση της Αφής και να ενημερωθούν-ευαισθητοποιηθούν για την αναπηρία της όρασης. Στόχος η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των παιδιών σε θέματα οπτικής αναπηρίας αλλά και μοναδική εμπειρία άμεσης και δημιουργικής επαφής τους με τα εκθέματα του μουσείου και άρα με την τέχνη και τον πολιτισμό μέσω της αίσθησης της αφής.

3/5/2023 Διδακτική Επίσκεψη στη Skag

Οι μαθητές του Β1 και Β2 επισκέφθηκαν το εργοστάσιο της "SKAG" στον Άγιο Στέφανο στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας και παρακολούθησαν από κοντά τις φάσεις παραγωγής των προϊόντων της εταιρείας Skag από την αρχική έως την τελική τους μορφή.

12/5/2023 Εκπαιδευτική Εκδρομή στο Σούνιο-Λαύριο

Η εκδρομή ψυχαγωγικού και εκπαιδευτικού χαρακτήρα περιλαμβάνει τον αρχαιολογικό χώρο του Σουνίου και την πόλη του Λαυρίου (Ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο, Αρχαιολογικό Μουσείο του Λαυρίου, το Ορυκτολογικό Μουσείο στο Λαύριο).