Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Σχέδιο Ανάγκης Λόγω Πυρκαγιάς

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2015-2016

ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΝΑΓΚΗΣ ΛΟΓΩ ΠΥΡΚΑΓΙΑΣ

• Το Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης λειτουργεί σε πρωινή βάρδια.
  • Τώρα έχει συνολικά 225 μαθητές σε δέκα (10) τμήματα. Φιλοξενεί 18 καθηγητές (16 + Δ/ντής +Υπ/ντής) σε καθημερινή βάση και, προς το παρόν, άλλους 6 σε συνεργασία με άλλα σχολεία για ορισμένες μέρες την εβδομάδα.

????? ????? ?????  Είναι διώροφο κτήριο με δύο κύριες εισόδους.

• Οι δύο είσοδοι είναι υπερυψωμένες τουλάχιστον 30 εκατοστά από την επιφάνεια του εδάφους.
  • Στο ισόγειο βρίσκονται το Γραφείο, το Γραφείο Καθηγητών, το Γραφείο Διευθυντού, το Γραφείο my-school, οι Τουαλέτες και η αίθουσα Εκδηλώσεων.

???????

• Στον 1ο όροφο βρίσκονται οι αίθουσες των τμημάτων B1, B2, B3, A1, A2 και A3, ο χώρος υποδοχής ασθενών, και μια μικρή-βοηθητική αίθουσα.
  • Στον 2° όροφο οι Αίθουσες των τμημάτων Γ1(λειτουργεί και ως ψηφιακή τάξη) , Γ2, Γ3, Γ4, οι αίθουσες Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών.
  • Οι Έξοδοι χαρακτηρίζονται με τη σήμανση: 1η Έξοδος και 2η Έξοδος για κάθε όροφο.

• Με την εκδήλωση της πυρκαγιάς εκκενώνονται οι αίθουσες που έχουν μαθητές, σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο, ενώ γίνεται προσπάθεια κατάσβεσης από τους καθηγητές που έχουν οριστεί γι' αυτό ή τους αναπληρωτές τους.?(Όλοι οι?καθηγητές?επίσης?γνωρίζουν?τη χρήση πυροσβεστήρα). Σε κάθε όροφο βρίσκεται σε εμφανές σημείο πυροσβεστήρας (12 Κg), καθώς επίσης από ένας (6 Κg) στο Γραφείο Διευθυντή , ένας στο Γραφείο Καθηγητών, ένας στο Ισόγειο και ένας στο Κυλικείο. Οι πυροσβεστήρες αναγομώνονται κάθε έτος.

??????? ??? ??? ??? ???  Επίσης το σχολείο διαθέτει σύστημα αυτόματης πυρόσβεσης.

????  ????  ????  ????  Σε κάθε περίπτωση ειδοποιείται η Πυροσβεστική Υπηρεσία.

??

• Η σειρά εκκένωσης του κτηρίου έχει ως εξής:

???? Από την Έξοδο 1 εξέρχονται τα τμήματα Β1, Β2, Α3 του 1ου ορόφου?και Γ2, Γ3, Πληροφορικής του 2ου ορόφου. Επίσης απ' αυτή την Έξοδο βγαίνουν οι μαθητές που βρίσκονται στην αίθουσα Εκδηλώσεων ( η οποία χρησιμοποιείται και σαν Γυμναστήριο ή αίθουσα Μουσικής).

????  ????  Από την Έξοδο 2 εξέρχονται τα τμήματα Β3, Α1, Α2 και μικρής-βοηθητικής αίθουσας του 1ου ορόφου, όπως και Τεχνολογίας, Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών, Ψηφιακής Τάξης (Γ1) καθώς και το τμήμα Γ4 του 2ου ορόφου.

• Οι μαθητές συγκεντρώνονται στον αύλειο χώρο του Σχολείου, προς το γήπεδο του Μπάσκετ, μακριά από το κεντρικό κτήριο.
  • Επισυνάπτονται οι κατόψεις με το Σχέδιο Εκκένωσης του ισογείου, 1ου και 2ου ορόφου και αυλείου χώρου.

?????

????? ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ 18/11/2015