Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Σχέδιο Ανάγκης Λόγω Πλημμύρας

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2015-2016

ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΝΑΓΚΗΣ ΛΟΓΩ ΠΛΗΜΜΥΡΑΣ

Α. Γενική περιγραφή κτηρίου-δυναμικού

• Το Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης λειτουργεί σε πρωινή βάρδια.
  • Τώρα έχει συνολικά 225 μαθητές σε δέκα (10) τμήματα. Φιλοξενεί 18 καθηγητές (16 + Δ/ντής + Υπ/ντής) σε καθημερινή βάση και άλλους 6, προς το παρόν, σε συνεργασία με άλλα σχολεία για ορισμένες μέρες την εβδομάδα.
  • Είναι διώροφο κτήριο με δύο κύριες εισόδους-εξόδους.
    • Οι δύο είσοδοι-έξοδοι είναι υπερυψωμένες τουλάχιστον 30 εκατοστά από την επιφάνεια του εδάφους.

?????

• Στο ισόγειο βρίσκονται το Κυλικείο, το Γραφείο Καθηγητών, το Γραφείο Διευθυντού, το Γραφείο my-school, οι Τουαλέτες και η αίθουσα Εκδηλώσεων.

?????

• Στον 1° όροφο βρίσκονται οι Αίθουσες των τμημάτων B1, B2, B3, A1, A2, Α3, ο χώρος υποδοχής ασθενών και μία μικρή βοηθητική αίθουσα.
  • Στον 2° όροφο βρίσκονται οι Αίθουσες των τμημάτων Γ1 ( λειτουργεί και ως ψηφιακή τάξη), Γ2, Γ3, Γ4, οι αίθουσες Τεχνολογίας, Πληροφορικής , Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών.
  • Ο αύλειος χώρος του Γυμνασίου έχει μια κλίση που δεν επιτρέπει την υψηλή συγκέντρωση νερού.
  • Οι Έξοδοι χαρακτηρίζονται με τη σήμανση: 1η Έξοδος (προς τα γήπεδα) και 2η Έξοδος (προς την Ιπποκράτους) για κάθε όροφο.

?????

Β. Σύνοψη ενεργειών σε πραγματικό συμβάν πλημμύρας

?????

• Στο ισόγειο, που βρίσκονται οι τουαλέτες υπάρχουν βρύσες, που αν σπάσουν το νερό διαφεύγει από τις εξόδους προς τα έξω χωρίς κίνδυνο ανύψωσης της στάθμης. Οι μαθητές απομακρύνονται από την κοντινότερη προς αυτούς έξοδο, ή ανέρχονται στον 1° όροφο μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη.
  • Ο αύλειος χώρος έχει μια κλίση που δεν επιτρέπει την υψηλή συγκέντρωση νερού.
  • Οι εκάστοτε διδάσκοντες καθηγητές είναι υπεύθυνοι για την απομάκρυνση των μαθητών από τους χώρους του ισογείου, ή την άνοδό τους στον 1° όροφο, και την τήρηση της τάξης.
  • Επισυνάπτονται οι κατόψεις του κτηρίου και κατάσταση καθηγητών με συγκεκριμένα καθήκοντα που προσαρμόζονται ανάλογα με την περίπτωση.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ 18/11/2015