Αρχική σελίδα Το σχολείο μας Κανονισμός λειτουργίας

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2013-2014

4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

1.Οι μαθητές προσέρχονται έγκαιρα στο σχολείο και παραμένουν στην αυλή μέχρι την ώρα της προσευχής. Λόγω κακοκαιρίας επιτρέπεται η είσοδος στο ισόγειο.

2.Η προσευχή ολοκληρώνεται με απόλυτο σεβασμό, από όλους τους μαθητές.

3.Η είσοδος στις αίθουσες γίνεται χωρίς καθυστερήσεις σε όλη τη διάρκεια της σχολικής ημέρας. Μετά την προσέλευση των καθηγητών θα επιτρέπεται η είσοδος μόνο με σχετικό σημείωμα του Διευθυντή, εφόσον συντρέχει σοβαρός λόγος.

4.Οι μαθητές δεν εμποδίζουν με οποιοδήποτε τρόπο την ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος, συμπεριφέρονται ευπρεπώς και σέβονται τους διδάσκοντες, άλλως θα αντιμετωπίζουν τις ανάλογες πειθαρχικές συνέπειες.

5.Οι μαθητές ντύνονται με ευπρέπεια, αποφεύγουν τις ακρότητες στην όλη εμφάνισή τους, δεν προκαλούν ούτε δίνουν δικαιώματα.

6.Οι μαθητές κάθονται στις ορισμένες από τους υπεύθυνους καθηγητές θέσεις, με βάση το διάγραμμα θέσεων που πρέπει να φυλάσσεται στην έδρα.

7.Οι μαθητές οφείλουν αμοιβαίο σεβασμό, δεν διαπληκτίζονται μεταξύ τους όταν βρίσκονται στην αυλή, κατά τα διαλείμματα ή σε τυχόν κενή ώρα, και γενικά δεν παρενοχλούν με θορυβώδεις εκδηλώσεις τη διδασκαλία που γίνεται στις τάξεις.

8.Το διάλειμμα πραγματοποιείται στην αυλή. Απαγορεύεται η παραμονή στις αίθουσες και η άσκοπη κυκλοφορία στις σκάλες και τους διαδρόμους. Παραμονή στην αίθουσα επιτρέπεται με άδεια του εφημερεύοντος, εφόσον υπάρχει λόγος.

9.Οι μαθητές αποφεύγουν κάθε επικοινωνία με εξωσχολικά άτομα και δεν απομακρύνονται από το χώρο του σχολείου. Οφείλουν να ενημερώνουν τους εφημερεύοντες καθηγητές για κάθε ενόχληση από εξωσχολικούς.

10. Μαθητής που γίνεται αντιληπτός να ρυπαίνει ή να προκαλεί καταστροφές στο σχολικό χώρο θα τιμωρείται αυστηρά και θα αναλαμβάνει το κόστος αποκατάστασης των ζημιών.

11. Οι μαθητές απαγορεύεται να φέρνουν μπάλες στο σχολείο, χωρίς την έγκριση των γυμναστών. Κάνουν γυμναστική με αθλητική περιβολή, άλλως θεωρούνται απόντες. Όσοι δεν μετέχουν του μαθήματος παραμένουν στο χώρο εκγύμνασης.

12. Οι μαθητές απαγορεύεται να έχουν μαζί τους κινητά τηλέφωνα. Για οποιαδήποτε ανάγκη μπορούν να χρησιμοποιούν τα τηλέφωνα του σχολείου.

13. Με τη λήξη των μαθημάτων οι μαθητές αναχωρούν για τα σπίτια τους. Γονείς που επισκέπτονται για οποιοδήποτε λόγο το σχολείο, απευθύνονται στη Διεύθυνση.

Ο Δ/ντής του σχολείου      Ο Πρόεδρος του Σ.Γ&Κ         Ο Πρόεδρος του 15μελούς

Τζαβίδας Ιωάννης               Τασίκας Γεώργιος               Ροδόπουλος Γεώργιος

.