Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Πυκνά και καλά τα σκακιστικά δρώμενα για το 4ο Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης

Πυκνά και καλά τα σκακιστικά δρώμενα για το 4ο Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης

Στις 14/3/2015 ο μαθητής της Α΄ τάξης Πενέσης Δημήτρης - Παναγιώτης κατέκτησε την πρώτη θέση και χρυσό μετάλλιο στα ατομικά προκριματικά του Βόρειου Τομέα Αττικής, με 6 νίκες σε ισάριθμους αγώνες και προκρίθηκε για τα τελικά της Αττικής που θα γίνουν στο The Mall Athens. Ελπίζουμε και ευχόμαστε ο σκακιστικά προικισμένος Δημήτρης να πετύχει την πρόκριση για τα Πανελλήνια και την μεγαλύτερη δυνατή διάκριση εκεί.

Στις 21/3/2015 η ερασιτεχνική σκακιστική ομάδα του 4ου Γυμνάσιου Μεταμόρφωσης ισοβάθμησε στις θέσεις 18-23 στο ομαδικό πρωτάθλημα Αττικής, μεταξύ 40 Γυμνασίων. Με την πρώτη ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και μέχρι τις 23.00 η ομάδα μας κατατασσόταν 18η και οι μαθητές ένιωσαν ευτυχισμένοι για την επιτυχία τους, Δυστυχώς και προφανώς κατόπιν ενστάσεων ή άλλων ανεξήγητων αλλαγών η ομάδα γύρω στις 23.00 , εμφανίστηκε 20η με βάση τα κριτήρια ισοβαθμίας, κάτι που σημαίνει πως χάνει την πρόκριση για τα Πανελλήνια τελικά. Όμως αξίζουν, σε κάθε περίπτωση θερμά συγχαρητήρια στα 5 παιδιά που μετείχαν στους αγώνες (δυστυχώς η Βαγενά Μαρία ήταν ασθενής και δεν μπόρεσε να πάρει μέρος). Την ομάδα πλαισίωσαν οι Πενέσης Δημήτρης, Αγγελής Γιώργος, Αργυρόπουλος Βασίλης, Βαγενά Ειρήνη και Γαντζούδης Πέτρος. Συνολικά αγωνίστηκαν περί τους 230 μαθητές από 40 Γυμνάσια. Με βάση τις ατομικές επιδόσεις ο Πενέσης κατετάγη 1ος (!), κάνοντας 7 νίκες σε ισάριθμους αγώνες (απόδοση 100%), η Βαγενά 63η (4 στα 7) , ο Γαντζούδης 118ος (2 στα 6), ο Αγγελής 127ος (1,5 στα 4) και ακολούθησε ο Αργυρόπουλος. Το σπουδαίο ασφαλώς όφελος ήταν η συμμετοχή και η εμπειρία του ευ αγωνίζεσθαι σε ένα εξαιρετικό πνευματικό άθλημα!

Τα μαθήματα σκάκι για τη φετινή σχολική χρονιά θα συνεχιστούν το Σάββατο 28/3 από 9.30 μέχρι 11.30 και θα ολοκληρωθούν το Σάββατο 25/4 την ίδια ώρα, από τον καθηγητή του σχολείου μας Γιώργο Διαμάντη. Η πλειονότητα των μαθητών, που τα παρακολούθησε φέτος, ανήκε στην Γ΄ τάξη. Ευχής έργο θα είναι να υπάρξει την επόμενη χρονιά ενδιαφέρον και από μαθητές μικρότερων τάξεων, ώστε να διατηρηθεί η παράδοση πλέον της συμμετοχής του σχολείου μας στους μαθητικούς αγώνες.

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία 2