ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ

"Περίπου 2 δισεκατομμύρια τόνοι τροφίμων- δηλαδή τα μισά από τη συνολική ποσότητα που παράγεται ετησίως σε όλο τον κόσμο- καταλήγουν στα σκουπίδια, όπως αποκαλύπτει βρετανική έρευνα."

(http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22769&;subid=2&pubid=63764606)

Με αφορμή το φαινόμενο της υπερκατανάλωσης τροφίμων δημιουργήσαμε στο σχολείο μας μια ομάδα αποτελούμενη από μαθητές και μαθήτριες της Α΄τάξης οι οποίοι με την συμπαράσταση και την καθοδήγηση της καθηγήτριας Μ. Βερόγκου θα ερευνούσαν το φαινόμενο αυτό, θα αναζητούσαν τα αίτια του φαινομένου και τις συνέπειες για την οικογενειακή οικονομία και με τη βοήθεια των γονιών τους θα έβρισκαν τρόπους με τους οποίους θα περιόριζαν την αλόγιστη σπατάλη τροφίμων.

Τα μέλη της ομάδας συνεργάζονται μέσω του ίντερνετ, αναζητούν και αναδημοσιεύουν άρθρα, μεταφράζουν ξενόγλωσσα σχετικά κείμενα που βρίσκουν και δημοσιεύουν σε ένα wiki το υλικό της έρευνάς τους. Συγχρόνως με τη βοήθεια των μητέρων τους βρίσκουν και καταγράφουν συνταγές και τρόπους για να μην πηγαίνει ΤΙΠΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.

Η προσπάθεια της  ομάδας βρίσκεται εδώ.