Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2012-2013 Εκπαιδευτικές Επισκέψεις ΜΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

ΜΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ

DSC04163

Στις 22|2|2013 το τμήμα Α2 του 4ο Γυμνάσιου Μεταμόρφωσης επισκέφτηκε το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης με τη συνοδεία των καθηγητών κ.Βερόγκου και κ.Σταμέλου. Με δύσκολες καιρικές συνθήκες οι συμμαθητές μου κι εγώ μπορέσαμε και φτάσαμε 10.45π.μ στο μουσείο . Εκεί τρεις ξεναγοί μας οδήγησαν στο δωμάτιο προγραμμάτων όπου με τη βοήθεια του προτζέκτορα είδαμε διάφορες φωτογραφίες σχετικά με την καθημερινή ζωή στην Αθήνα . Μάθαμε τη διαδικασία με την οποία παντρεύονταν στην Αθήνα , παρατηρήσαμε τον τρόπο που τόσο ωραία ζούσαν οι άντρες, ενώ αντίθετα οι γυναίκες στον κοινωνικό τους περίγυρο δεν είχαν κανένα δικαίωμα, μόνο να κάνουν τις δουλειές του σπιτιού, είδαμε τα αρχαία παιχνίδια των Αθηναίων π χ. κούκλες, σβούρες κ α.  με τα οποία διασκέδαζαν στον ελεύθερό τους χρόνο . Η ωραιότερη εκπαιδευτική πληροφορία που λάβαμε ήταν για τη σχολική ζωή των παιδιών αλλά και τον τρόπο που δίδασκαν οι Αθηναίοι παιδαγωγοί. Πρώτο μέλημα των δασκάλων της γραφής ήταν τα παιδιά να μπορούν να διαβάζουν τα κείμενα που είχαν γραφτεί εκείνη την εποχή.

Μετά οι ξεναγοί μας έδωσαν ένα βιβλίο στον καθένα με ασκήσεις και ό,τι μας είχαν πει στην αίθουσα. Αφού μας χώρισαν σε ομάδες πήγαμε να δούμε τις βιτρίνες με τα αρχαιολογικά εκθέματα και ταυτόχρονα λύναμε τις ασκήσεις. Τις περισσότερες ασκήσεις τις κάναμε εκεί και είδαμε δύο βίντεο. Το ένα ήταν η εκπαίδευση των παιδιών και το δεύτερο παρουσίαζε μια τελετή κηδείας. Από το μουσείο φύγαμε 12.45π.μ. Στην εκδρομή αυτή μάθαμε πολλά και χρήσιμα στοιχεία και ελπίζω να ξαναπάμε!!!

ΓΙΩΡΓΙΟΣ ΝΑΡΛΙΩΤΗΣ Α2 ΤΜΗΜΑ