Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2011-2012 Διάφορα Ματωμένα Χώματα - Παρασκευή Καραγιάννη

Ματωμένα Χώματα - Παρασκευή Καραγιάννη

Η Καραγιάννη Παρασκευή προτείνει για εσάς?

Το βιβλίο της Διδώς Σωτηρίου

΄΄Ματωμένα χώματα΄΄

Εξωφ.

Το εξώφυλλο της πρώτης έκδοσης (1962).

Το βιβλίο ΄΄Ματωμένα χώματα΄΄ είναι ένα βιβλίο διαφορετικό από όλα τα άλλα.

Έχει ανάμεικτα κα έντονα συναισθήματα όπως αγάπη και μίσος, άγχος για το αύριο, τρόμο και εχθρικότητα, αγωνία ,ντροπή?

Όταν το διαβάζεις μπαίνεις σε ένα κόσμο διαφορετικό, φαντάζεσαι εικόνες και βυθίζεσαι σε αυτές.

Αναφέρεται στους Τούρκους που ξαφνικά δεν τους άρεσε που μοιραζόμασταν το ίδιο έδαφος και το ήθελαν μόνο δικό τους. Από συμπατριώτες διάλεξαν τον δρόμο του εχθρού.

Από εκεί ξεκινάει μια περιπέτεια ενός παιδιού 18 περίπου χρονών να αγωνιστεί για το αύριο, να ψάξει, να δραπετεύσει, να αγαπήσει, να αγωνιστεί. Να αγωνιστεί όχι μόνο για τον εαυτό του αλλά και για τους φίλους ,τα αδέλφια και την οικογένειά του.

Και στο τέλος δικαιώνεται ,αφού με το ιδιοφυές μυαλό του καταφέρνει να σωθεί από την Άλωση της Σμύρνης και να αναζητήσει ένα καλύτερο αύριο, μακριά από τη Σμύρνη, μακριά από τον τόπο που μεγάλωσε, μακριά από αυτούς που πρόδωσαν την πατρίδα του.

Το συνιστώ ειδικά σε μαθητές που λατρεύουν την περιπέτεια ,αλλά και σε άλλους συμμαθητές μου που θέλουν να δοκιμάσουν κάτι καινούργιο.

Διδώ Σ.

Τιτλοι Βιβλίων