ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

ΕΡΕΥΝΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ Γ3 ΤΟΥ 4ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΘΕΜΑ: ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

1. ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ; ΝΑΙ/ ΟΧΙ
  2. ΘΑ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑ ΤΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟΔΑΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΠΑ ΕΣΑΣ; ΝΑΙ / ΟΧΙ
  3. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ; ΝΑΙ ΟΧΙ
  4. ΘΑ ΑΦΗΝΑΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ; ΝΑΙ/ ΟΧΙ

5.  ΕΧΕΤΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΑΣ; ΝΑΙ / ΟΧΙ

6. ΑΝ ΣΑΣ ΜΙΛΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΣ , ΘΑ ΤΟΥ  ΜΙΛΟΥΣΑΤΕ ΟΠΩΣ  Σ'ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ;  ΝΑΙ/ΟΧΙ

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1η ΕΡΩΤ

2η ΕΡΩΤ

3η ΕΡΩΤ

4η ΕΡΩΤ

5η ΕΡΩΤ

6η ΕΡΩΤ

6

5

7

8

Τα τελικά συμπεράσματα της έρευνας μας δείχνουν πως η Ελλάδα δεν είχε τις υποδομές για να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά το μεγάλο αριθμό αλλοδαπών που ήρθε.

Τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα λόγω της οικονομικής κρίσης και της ανεργίας. Αρκετοί πιστεύουν πως αναπτύσσουν επιθετική συμπεριφορά   για πολλούς λογούς. Γενικά δεν έχουν πρόβλημα με την συναναστροφή   ή  την συμβίωση με τους αλλοδαπούς.

Αρκετοί επίσης έχουν μετανάστες  στην οικογένεια τους. Σε μεγάλο ποσοστό οι ερωτηθέντες πιστεύουν πως ο μεγάλος αριθμός των αλλοδαπών στην χωρά μας δεν δυσκολεύει την οικονομική ανάπτυξη.

ΜΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ: Οι άνθρωποι μεταναστεύουν σαν τα πουλιά. Στην χώρα μας δεχόμαστε ένα τεράστιο κύμα μεταναστών που ελπίζουν να βρουν ένα καλύτερο μέλλον. Στις μέρες μας πολλές διεθνείς συμβάσεις  προστατεύουν τα ατομικά κοινωνικά και πολιτικά δικαιώματα. Το Σύνταγμά μας όπως διδασκόμαστε στο μάθημα της ΚΠΑ  μιλά για ισότητα δικαιοσύνη και σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Από την εποχή ακόμα του Διαφωτισμού γνωρίζουμε πως οι άνθρωποι γεννιούνται με απαραβίαστα φυσικά δικαιώματα της ζωής, της ελευθέριας και της περιουσίας.

Σήμερα υποτίθεται ότι ζούμε σε μια πολιτισμένη χώρα με μορφωμένους ανθρώπους και συνειδητοποιημένους πολίτες.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πολύ εύκολα ότι ως λαός βρεθήκαμε και εμείς σε παρόμοια θέση και τώρα απλά είμαστε οι «ισχυροί»;

Μήπως θα πρέπει τελικά να μπούμε στην θέση των μεταναστών  και ν' αναρωτηθούμε πως θα νιώθαμε αν εμείς ήμασταν μετανάστες;

Ακόμη και τα μεταναστευτικά είδη πουλιών προστατεύονται με αποφάσεις που πάρθηκαν και ισχύουν σε αντίθεση με τα δικαιώματα των ανθρώπων. Για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα που σχετίζεται με την μετανάστευση χρειάζεται παιδεία, μόρφωση και όχι  νέα στρατόπεδα συγκέντρωσης.

Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ:

ΑΠΟΣΤΟΛΟ ΤΣΑΚΜΑΚΗ & ΚΩΝ/ΝΟ ΣΤΑΘΑΚΟΠΟΥΛΟ