Easter Customs

Οι μαθητές του Β1,2 (τμήμα προχωρημένων), χρησιμοποιώντας το δωρεάν διαδικτυακό εργαλείο Animaker, δημιούργησαν βίντεο στο μάθημα των Αγγλικών στα οποία παρουσιάζουν διάφορα ήθη κι έθιμα της Ελλάδας για την περίοδο του Πάσχα. Για τις ανάγκες της δραστηριότητας χρησιμοποιήθηκε το εργαλείο Breakout Sessions του Webex για να χωριστούν οι μαθητές σε ομάδες. Η καθηγήτριά τους κ. Βεργή τους καθοδήγησε σε όλα τα στάδια της εργασίας τους ώστε να μάθουν πώς να χρησιμοποιούν το Animaker, πώς να προσκαλούν τα μέλη της ομάδας τους σε κοινό project και να το συνεπεξεργάζονται όλοι μαζί. Με αυτό τον τρόπο, οι μαθητές έμαθαν πώς να αξιοποιούν συνεργατικά εργαλεία νικώντας γεωγραφικά και χρονικά εμπόδια, να επικοινωνούν εποικοδομητικά μεταξύ τους για την ανάθεση καθηκόντων και την επίτευξη κοινών στόχων και να μαθαίνουν ο ένας από τον άλλον προάγοντας τη συνεργατική μάθηση. Επιπλέον, ήταν μία ευκαιρία γι' αυτούς να επεκτείνουν τις ψηφιακές τους δεξιότητες, που αποτελεί ένα απαραίτητο δομικό υλικό για την μετέπειτα πορεία τους.

Εδώ μπορείτε να δείτε τις εργασίες των μαθητών μας:

- Lazarus Saturday

- Easter Eggs