Υλοποίηση Προγράμματος eTwinning

Our Logo

Ο παγκόσμιος ιστός αποτελεί πια ένα βασικό μέσο πληροφόρησης, όμως λόγω της φύσης του δεν υπάρχει ένας κεντρικός φορέας ελέγχου και αξιολόγησης του τεράστιου όγκου περιεχομένου που δημοσιεύεται και διακινείται. Επομένως, ο σημερινός χρήστης του παγκόσμιου ιστού πρέπει να έχει την ικανότητα αξιολόγησης των πληροφοριών και των ιστότοπων που επισκέπτεται.

Για τον λόγο αυτόν το σχολείο μας φέτος συμμετέχει στο πρόγραμμα eTwinning με τίτλο A Safety Net for Internet Safety για το οποίο μάλιστα αποτελεί ιδρυτικός εταίρος. Σκοπός του προγράμματος είναι να παρουσιάσει στους μαθητές μια σειρά από καταστάσεις τις οποίες ερευνούν βιωματικά με συμμαθητές τους από το εξωτερικό μία φορά ώστε να ανταλλάξουν ιδέες και να αναπτύξουν μία σειρά από κριτήρια τα οποία θα εφαρμόζουν στο μέλλον. Όλα τα συμμετέχοντα σχολεία ασχολούνται με ένα συγκεκριμένο θέμα για ένα μήνα και στο τέλος συναντιούνται διαδικτυακά, μαθητές και καθηγητές, για να ανταλλάξουν συζητήσουν και να ανταλλάξουν απόψεις. Τα σημεία στα οποία εστιάζουμε αφορούν στη διαδικτυακή φήμη, τα κοινωνικά δίκτυα, την αξιολόγηση πληροφοριών και αντικειμενικότητας των ειδήσεων που παρέχονται στο διαδίκτυο, καθώς και την αξιολόγηση ηλεκτρονικών καταστημάτων. Στο πρόγραμμα συμμετέχουν μαθητές από την Ελλάδα, τη Γερμανία, την Εσθονία, την Κροατία, τη Λιθουανία, την Τσεχία, την Τουρκία, την Αλβανία, την Πολωνία και την Ιορδανία.

Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η κ. Βεργή. Οι συναντήσεις με τους συμμετέχοντες μαθητές μας γίνονται κάθε Κυριακή μέσω της πλατφόρμας Webex.

Εδώ μπορείτε να δείτε συγκεντρωμένες τις δραστηριότητες του προγράμματος.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος, το σχολείο μας απένειμε Βεβαίωση Συμμετοχής στους μαθητές μας που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.