Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας

Την Παρασκευή 5 Μαρτίου, στο πλαίσιο της Πανελλήνιας ημέρας κατά της σχολικής βίας, προβάλαμε στους μαθητές μας την ταινία “Wonder”. Κατά τη διάρκεια της ταινία, δώσαμε στους μαθητές μας να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο που σκοπό είχε να διερευνύσει τις γνώσεις και τη στάση τους σχετικά με τον σχολικό εκφοβισμό.

Εδώ μπορείτε να δείτε να αποτελέσματα του ερωτηματολογίου. Ερμηνεύοντας τις απαντήσεις των μαθητών μας, αντιλαμβανόμαστε ότι η ενημέρωση που τους γίνεται κατά καιρούς ως μέσο πρόληψης που λαμβάνεται από το σχολείο καθώς και η αρωγή της οικογένειάς τους, έχουν συνδράμει ώστε τα παιδιά να αποκτήσουν σωστή ενημέρωση και να αναπτύξουν σωστές συμπεριφορές απέναντι στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Ακολούθησε συζήτηση των απαντήσεων των μαθητών σε κάθε τμήμα και αναφορά στο φαινόμενο του Cyberbullying. Επιπλέον, μαθητές μας με την καθοδήγηση της κ. Ζήση, εξέφρασαν τις απόψεις τους για το σχολικό εκφοβισμό με τη δημιουργία αφίσας.

Τις δραστηριότητες για την Ημέρα κατά της σχολικής βίας ανέλαβαν οι κ. Βεργή και κ. Κεχρή. Μαζί τους συνεργάστηκαν η κ. Ευκρατίδου, ο κ. Φαλιάγκας και ο κ. Μπεζαντάκος.