Η Ζωή στα Χρόνια των Παππούδων μας

Φέτος στο σχολείο μας πραγματοποιείται πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο "Η Ζωή στα Χρόνια των Παππούδων μας". Σκοπός του προγράμματος είναι η αφύπνιση του ενδιαφέροντος των παιδιών για θέματα που συνδέονται με την πολιτιστική κληρονομιά και με την ιστορική εξέλιξη των ανθρωπίνων δραστηριοτήτων. Παράλληλα, επιδιώκεται η εξοικείωση των παιδιών με τον παλιό τρόπο ζωής, να γνωρίσουν δηλαδή τις ρίζες τους, τον πολιτισμό του τόπου τους, να συγκρίνουν το χθες με το σήμερα, να ευαισθητοποιηθούν και να αγαπήσουν την Λαϊκή Παράδοση του τόπου τους. Τέλος, αναμένεται η ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα λαϊκής παράδοσης, πράγμα απαραίτητο ώστε να χαράξουν την δική τους πορεία και τον δικό τους πολιτισμό.

Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η κ. Βεργή Στέλλα, Στο πρόγραμμα συμμετέχουν επίσης η κ. Ευκρατίδου Λίλα και η κ. Κεχρή Μαρία. Θα υπάρξει σύνδεση του προγράμματος αυτού με το πρόγραμμα παραδοσιακής μουσικής και χορών που υλοποιείται παράλληλα στο σχολείο μας, με επιδίωξη τη συνεργασία των συμμετεχόντων μαθητών για ανταλλαγή πληροφοριών και συμπερασμάτων.