Αναβιώνοντας Χορούς και Παραδόσεις της Ελλάδας

Φέτος στο σχολείο μας υλοποιείται πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο "Αναβιώνοντας Χορούς και Παραδόσεις της Ελλάδας". Σκοπός του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών μας σε θέματα του πολιτισμού, ο σεβασμός στην παράδοση καθώς και η αφύπνιση του ενδιαφέροντος τους για την παραδοσιακή μουσική και τους χορούς που αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και της ιστορικής μας πορείας. Παράλληλα, επιτυγχάνεται και η ψυχοκινητική ανάπτυξη των παιδιών που συμμετέχουν καθώς και η ανάπτυξη του συντονισμού σώματος (χορευτική φιγούρα) με τον ήχο (μουσικό ερέθισμα).

Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο κ. Γκούμας Ηλίας ο οποίος συνεχίζει για άλλη μια χρονιά να καθοδηγεί τους μαθητές σε ένα ταξίδι στο παρελθόν και στις μουσικοχορευτικές μας παραδόσεις. Στο πρόγραμμα επίσης συμμετέχει ο Διευθυντής του σχολείου μας, κ. Τζαβίδας Ιωάννης. Ο όμιλος χορού του προγράμματος πλαισιώνει τις σχολικές μας εορτές και συμμετέχει σε τοπικές εκδηλώσεις.