Η Τεχνολογία συναντά την Ανακύκλωση

Μέσα από το μάθημα της Τεχνολογίας, οι μαθητές της Α' Γυμνασίου διδάχθηκαν με βιωματικό τρόπο μία από τις σημαντικότερες μεθόδους αντιρρυπαντικής Τεχνολογίας, την ανακύκλωση. Μέσα από αυτή, απαλλάσσεται το φυσικό περιβάλλον από τα απορρίμματα κάτι που είναι χρήσιμο για όλη την ανθρωπότητα. Προτάθηκε, λοιπόν, στους μαθητές, χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε ανακυκλώσιμη συσκευασία, να κατασκευάσουν ένα τεχνολογικό αντικείμενο το οποίο μπορούν να χρησιμοποιήσουν. Ενθουσιάστηκαν με την πρόταση που τους έγινε και τα αποτελέσματα ήταν καταπληκτικά όπως μπορείτε να διαπιστώσετε εδώ.

Σκοπός της δραστηριότητας ήταν να αφυπνιστούν οι μαθητές μας σε θέματα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης, να μπουν στη διαδικασία να αξιολογήσουν τη χρησιμότητα και τις δυνατότητες υλικών που συνήθως πετούν στα σκουπίδια χωρίς δεύτερη σκέψη και να γνωρίσουν βιωματικά την αξία της ανακύκλωσης.

Η δημιουργία των τεχνολογικών έργων από ανακυκλώσιμα υλικά έγινε με την καθοδήγηση και την επίβλεψη της καθηγήτριας Τεχνολογίας του σχολείου μας κ. Σκυλοδήμου Νάντιας.

Όλες οι δημιουργίες των μαθητών μας παρουσιάστηκαν στη σχολική μας κοινότητα με έκθεση που έγινε στο εργαστήριο Τεχνολογίας.