Όμιλος Φιλαναγνωσίας

Στο πλαίσιο της προσπάθειάς μας να αναπτύξουμε μαθητές με πολύπλευρες δεξιότητες, στο σχολείο μας φέτος λειτουργεί Όμιλος Φιλαναγνωσίας. Σκοπός του ομίλου είναι η εξοικείωση του μαθητή με το βιβλίο και την ανάγνωση και η σταδιακή εδραίωση μιας φιλικής σχέσης του με το λογοτεχνικό βιβλίο. Αυτή η σχέση θα το βοηθήσει να αναπτύξει την κριτική και δημιουργική του σκέψη, να δραστηριοποιήσει τη φαντασία του και την εφευρετικότητά του, να εμπλουτίσει την αισθητική του καλλιέργεια, να δοκιμάσει τα συναισθήματά του αναπτύσσοντας έτσι τη συναισθηματική του νοημοσύνη, να καλλιεργήσει τη γλωσσική του έκφραση με έμμεσο και βιωματικό τρόπο και εν κατακλείδι να συγκροτήσει ολόπλευρα την προσωπικότητά του.

Με μία σειρά από δράσεις ξεκινούμε δυναμικά για να εμπνεύσουμε τους μαθητές μας να κάνουν τη λογοτεχνία μέρος της καθημερινότητάς τους. Συγκεκριμένα, οι μαθητές της Α' τάξης συζήτησαν με την κ. Μαύρου Αγγελική, υπεύθυνη της βιβλιοθήκης μας, για τα οφέλη της φιλαναγνωσίας με αφορμή το άρθρο της συγγραφέα κ. Μάρως Δούκα "Γιατί διαβάζουμε βιβλία". Επίσης, το σχολείο μας έχει έρθει σε επικοινωνία με τον εκδοτικό οίκο με τον οποίο συνεργάζεται η κ. Άλκη Ζέη και περιμένουμε τον καθορισμό της ημερομηνίας που οι μαθητές του ομίλου μας θα συναντηθούν μαζί της. Επιπλέον, με τη νέα χρονιά περιμένουμε τη γνωστή συγγραφέα κ. Μάρω Δούκα να επισκεφθεί το σχολείο μας και να μιλήσει στα μέλη του ομίλου μας.

Εδώ μπορείτε να δείτε τον κατάλογο βιβλίων της δανειστικής μας βιβλιοθήκης καθώς και βιβλιοπαρουσιάσεις που έχουν κάνει οι μαθητές μας.