Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα eTwinning

Φέτος το σχολείο μας συμμετέχει σε ένα εγκεκριμένο πρόγραμμα e-Twinningτο οποίο απευθύνεται σε μαθητές της Β’ και Γ΄ Τάξης. Το eTwinning ή αλλιώς "ηλεκτρονική αδελφοποίηση" σχολείων, είναι μια συνεργατική Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας μαθητές διαφορετικών κρατών έχουν τη δυνατότητα, με την βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, να συμμετάσχουν σε κοινά παιδαγωγικά έργα με σχολεία από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες, να εξασκήσουν τις ικανότητες τους στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) και να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες εξασκώντας τις ξένες γλώσσες που διδάσκονται, σε ένα απολύτως ασφαλές ψηφιακό περιβάλλον το οποίο επισκέπτονται χρησιμοποιώντας τον προσωπικό τους κωδικό.

Το πρόγραμμα που υλοποιείται φέτος στο σχολείο μας ονομάζεται “OnceUponaTime…” με κεντρικό θέμα τα παλαιά κτίσματα (κάστρα, γέφυρες κτλ) καθώς και τους θρύλους και ιστορίες που κρύβονται πίσω από αυτά. Εκτός από την Ελλάδα, σε αυτό συμμετέχουν συνολικά 40 καθηγητές από σχολεία από την Πορτογαλία, την Ισπανία, την Ιταλία, (Βόρεια Ιταλία, Σικελία), την Αλβανία, τη Βουλγαρία, την Κροατία, τη Μολδαβία, την Πολωνία, τη Ρουμανία, την Τουρκία καθώς και την Τυνησία και τη Γουαδελούπη (Γαλλική αποικία στην Καραϊβική). Στο σχολείο μας, την υλοποίηση του προγράμματος έχουν αναλάβει η κ. Βεργή και η κ. Ευκρατίδου, καθηγήτριες Αγγλικής και Γαλλικής Γλώσσας αντίστοιχα.

Λαμβάνοντας υπ’όψιν τις αυξημένες υποχρεώσεις των μαθητών μας, η ύλη των μαθημάτων της Αγγλικής και Γαλλικής γλώσσας για τις συγκεκριμένες τάξεις, έχει διαμορφωθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να γίνεται διαθεματική προσέγγιση της γνώσης και οι εργασίες για το πρόγραμμα να εκπονούνται κατά βάση κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση http://www.etwinning.gr καθώς και την πλατφόρμα όπου αναρτώνται οι εργασίες του προγράμματος: https://twinspace.etwinning.net/92538/home-->Login-->Username: guest.1.testing, Password: greekguest.

Εδώ μπορείτε να δείτε την παρουσίαση του σχολείου μας που δημιουργήθηκε για τις ανάγκες του προγράμματος.

Εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από την πρώτη διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών του προγράμματος.

Εδώ μπορείτε να δείτε όλες τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια του προγράμματος.