6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 εναρμονίστηκε φέτος η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, που γιορτάστηκε στο σχολείο μας την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου, με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου». Ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Γκούμας Ηλίας ενεργοποίησε τους μαθητές μας με οργανωμένες αθλητικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν εντός του σχολείου με σκοπό να ενισχύσουν οι μαθητές τον υγιεινό τρόπο ζωής, εν γένει, την άσκηση, τη σωστή διατροφή καθώς και να τονισθούν οι αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός: Ευγενής άμιλλα, υγιής ανταγωνισμός, η προσπάθεια του να γίνεσαι κάθε μέρα ο ίδιος καλύτερος, να ξεπερνάς τον ίδιο σου τον εαυτό.

Συγκεκριμένα:

- Πραγματοποιήθηκαν αγώνες καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης και ποδοσφαίρου στα γήπεδα που διαθέτει το σχολείο μας και με επίβλεψη-διαιτησία μαθητών μας.

- Πραγματοποιήθηκαν αγώνες επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

- Πραγματοποιήθηκε προβολή της συγκινητικής αλλά και διδακτικής ταινίας "Πελέ: Η Ιστορία ενός Θρύλου".

- Τέλος, η χορευτική ομάδα του σχολείου μας καθώς και όσοι μαθητές αλλά και καθηγητές επιθυμούσαν, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.

Εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από την ημέρα.