Γιορτή για τη Γαλλοφωνία

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου πραγματοποιήθηκαν για άλλη μια χρονιά στο σχολείο μας εκδηλώσεις για τη γιορτή της Γαλλοφωνίας. Συγκεκριμένα, η καθηγήτρια Γαλλικών του σχολείου μας κ. Ευκρατίδου Ευαγγελία ενημέρωσε τους μαθητές των Γαλλικών σχετικά με αυτόν τον διεθνή οργανισμό, ο οποίος εδρεύει στο Παρίσι και ιδρύθηκε στις 20 Μαρτίου του 1970. Αναφέρθηκαν οι ρίζες και οι πρωταρχικοί στόχοι της Γαλλοφωνίας.

Το αφιέρωμα έκλεισε παρασύροντας και τους υπόλοιπους μαθητές σε μια γιορτή με γαλλική μουσική και κρέπες. Η αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας διακοσμήθηκε με μπαλόνια και γαλλικά χρώματα, μοιράστηκαν αυτοκόλλητα της Γαλλοφωνίας και οι μαθητές μας απόλαυσαν γαλλικά εδέσματα φτιαγμένα από τους συμμαθητές τους κάτω από τους ήχους γαλλικής μουσικής.

Εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από την εκδήλωση.