Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα e-Twinning

Με πρωτοβουλία της κ. Παυλίνας Γεωργίου, δασκάλας της Στ' τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου Μεταμόρφωσης και της καθηγήτριάς μας κ. Στέλλας Βεργή, το σχολείο μας φέτος συμμετείχε στο εγκεκριμένο πρόγραμμα e-Twinning με τίτλο "Από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο". Συγκεκριμένα, μαθητές μας της Α΄ Γυμνασίου αποφάσισαν να βοηθήσουν στην υλοποίηση των στόχων του προγράμματος που είναι η ομαλότερη μετάβαση των μαθητών του Δημοτικού στο Γυμνάσιο και ειδικότερα, των μαθητών της Στ' τάξης του 7ου Δημοτικού Σχολείου που για τις επόμενες τρεις χρονιές θα φοιτούν στο σχολείο μας.

Το πρόγραμμα βασίστηκε στο δεδομένο ότι οι μαθητές της έκτης τάξης του Δημοτικού Σχολείου, ειδικά προς το τέλος του διδακτικού έτους, εκφράζουν απορίες για την επόμενη τάξη που θα βρεθούν. Το Γυμνάσιο φαντάζει στα μάτια τους μακρινό και άγνωστο. Η μετάβασή τους στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα χρειάζεται προετοιμασία. Μια διαδικασία που δεν είναι απαραίτητο να την περάσει μόνος του ο καθένας. Το μοίρασμα των σκέψεων, της αγωνίας και της προσδοκίας ακόμη, είναι πιο εύκολο και ευχάριστο ιδαίτερα όταν αυτός που το μοιράζεσαι έχει περάσει από αυτό το στάδιο. Μαθητές της έκτης δημοτικού και μαθητές γυμνασίου ανταλλάσουν αφηγήματα και πρακτικές που διευκολύνουν τη μετάβαση. Για το λόγο αυτό χρησιμοποιήθηκε το TwinSpace, εργαλείο που διατίθεται από την πλατφόρμα του e-Twinning, καθώς και το Padlet για ανταλλαγή μηνυμάτων. Στην τελική φάση του προγράμματος, οι μαθητές του 7ου Δημοτικού Σχολείου θα επισκεφτούν το σχολείο μας όπου θα τους καλωσορίσουν και θα τους ξεναγήσουν στους χώρους του ο Διευθυντής, ο Υποδιευθυντής και οι μελλοντικοί καθηγητές τους.

Εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από την επίσκεψη των μαθητών.