Συμμετοχή σε Ημερίδα για την Ανακύκλωση

Αποτέλεσμα εικόνας για ημεριδα οσο ζω ανακυκλωνω όσο ανακυκλωνω ζω

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019, μαθητές της Γ' τάξης με τη συνοδεία του κ. Τζαβίδα, Διευθυντή του σχολείου μας, της κ. Σταμέλου, υπεύθυνης δράσεων περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης στο σχολείου μας και της κ. Σκυλοδήμου, καθηγήτριας Τεχνολογίας, μετέβησαν στο Υπουργείο Υποδομών και Μεταφορών για να παρακολουθήσουν Ημερίδα για την Ανακύκλωση με σύνθημα "Όσο ζω, ανακυκλώνω, όσο ανακυκλώνω, ζω". Η Ημερίδα διοργανώθηκε από την Περιφέρεια Αττικής, τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β' Αθήνας και τον ΕΔΣΝΑ και είχε σκοπό να ενημερώσει τους μαθητές για την ορθολογική διαχείρηση των απορριμμάτων ώστε να ξεπεραστεί η αναχρονιστική τακτική της ταφής των σκουπιδιών και να μπει ένα τέλος στις χωματερές. Στην Ημερίδα συμμετείχαν συνολικά 150 μαθητές και καθηγητές από Γυμνάσια, Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της Αττικής και παρουσιάστηκαν κάποια παραδείγματα καλών πρακτικών που μπορεί να αποτελέσουν έμπνευση για το μέλλον.