Το Σχολείο μας διεκδικεί το σήμα Αειφόρου Σχολείου

Φέτος το σχολείο μας αποτελεί μέλος του δικτύου Αειφόρων σχολείων και διεκδικεί την πιστοποίηση και το σήμα Αειφόρου σχολείου.

Ομάδα μαθητών της Β' τάξης, με επικεφαλής την κ. Σταμέλου Παρασκευή και την πολύτιμη συνδρομή της κ. Σκυλοδήμου Νάντιας, συμμετέχουν ενεργά σε δραστηριότητες περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και οικολογικής επαγρύπνησης σε μια προσπάθεια να "παρασύρουν" τόσο την οικογένειά τους όσο και τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου μας.

Για το σκοπό αυτό έχουν τοποθετηθεί κάδοι ανακύκλωσης τόσο στις αίθουσες όσο και στο προαύλιο χώρο του σχολείου καθώς και κουτί ανακύκλωσης μπαταριών. Σε τακτά χρονικά διαστήματα, μαθητές μας μαζεύουν υλικά που ανακυκλώνονται και τα μεταφέρουν σε εργοστάσια ανακύκλωσης. Το αποτέλεσμα αυτής τους της προσπάθειας ήταν να μπουν στην πρώτη 20άδα (12 θέση) των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης και Αθλητικών Ακαδημιών απ'όλη την Ελλάδα στον Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Διαγωνισμό Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης (30/11/2018 - 31/03/2019) στον οποίο συμμετείχαν.

Τέλος, στις 29/3/2019, μαθητές της Γ' τάξης συμμετείχαν σε Ημερίδα για την Ανακύκλωση με σύνθημα "Όσο ζω, ανακυκλώνω, όσο ανακυκλώνω, ζω", την οποία διοργάνωσαν η Περιφέρεια Αττικής, η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β' Αθήνας και ο ΕΔΣΝΑ. Στους μαθητές που συμμετείχαν στην Ημερίδα, δόθηκε βεβαίωση συμμετοχής.

Τα αποτελέσματα των φετινών δράσεων αποτέλεσαν μία θετική αρχή και υπόσχονται μία δυναμική συνέχεια για την επόμενη σχολική χρονιά.