5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Τρίτη 3 Οκτωβρίου γιορτάστηκε στο σχολείο μας η 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα "ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ". Ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κ. Γκούμας Ηλίας ενεργοποίησηε τους μαθητές μας με οργανωμένες αθλητικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν εντός του σχολείου με σκοπό ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης να τους οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασής τους.

Συγκεκριμένα:

- Διατηρώντας την παράδοση που υπάρχει στο σχολείο μας εδώ και τέσσερα χρόνια, σε συνεργασία με την Εθνική Ολυμπιακή Επιτροπή, το σχολείο μας φέτος επισκέφθηκε ο χρυσός Ολυμπιονίκης συγχρονισμένης κατάδυσης ανδρών κ. Θωμάς Μπίμης. Ο Ολυμπιονίκης μίλησε στους μαθητές μας για την πορεία του μέχρι το χρυσό μετάλλιο, τα συναισθήματά του κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων αλλά και τη σημερινή του συνεργασία με τον τότε προπονητή του στην προπόνηση μελλοντικών ίσως Ολυμπιονικών στην κατάδυση. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να κάνουν ερωτήσεις στον κ. Μπίμη και να λύσουν απορίες τους.

- Πραγματοποιήθηκαν αγώνες καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης και ποδοσφαίρου στα γήπεδα που διαθέτει το σχολείο μας και με επίβλεψη-διαιτησία μαθητών μας.

- Η χορευτική ομάδα του σχολείου μας καθώς και όσοι μαθητές αλλά και καθηγητές επιθυμούσαν, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς.