Δράσεις για τη Γαλλοφωνία

Αφιέρωμα στην παγκόσμια ημέρα Γαλλοφωνίας (20 Μαρτίου), από τους μαθητές των γαλλικών του σχολείου μας.

Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Ευκρατίδου Ευαγγελία

Αρχικά αναζητήσαμε πληροφορίες για τη Γαλλοφωνία : πρόκειται για έναν διεθνή οργανισμό που εδρεύει στο Παρίσι και ο οποίος ιδρύθηκε στις 20 Μαρτίου του 1970.

Μάθαμε ότι το 2004 η χώρα μας έγινε συνεργαζόμενο μέλος της Διεθνούς Οργάνωσης Γαλλοφωνίας και το 2006 έγινε το 54ο κράτος-μέλος της . Παρουσιάσαμε το σύνθημα της Γαλλοφωνίας ( Ισότητα, Αλληλοσυμπλήρωση, Αλληλεγγύη) και το έμβλημά της και αναφερθήκαμε στο συμβολισμό του.

Αναζητήσαμε τις ρίζες της γαλλοφωνίας μέσα την ιστορία και τέλος αναφερθήκαμε στις αξίες (την πολιτιστική ποικιλομορφία,την πολυγλωσσία, την ελευθερία, το σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων) και στους πρωταρχικούς στόχους του Διεθνούς αυτού Οργανισμού.

Στο επόμενο μάθημα, πήραμε χαρτιά και μαρκαδόρους και ζωγραφίσαμε τη Γαλλοφωνία! Τα έργα μας τα αναρτήσαμε στην είσοδο του σχολείου.

Φυσικά το μικρό μας αφιέρωμα στη Γαλλοφωνία δεν θα μπορούσε να κλείσει με καλύτερο τρόπο από μια γιορτή με γαλλική μουσική και κρέπες! Μπαλόνια, χρώματα, αυτοκόλλητα της Γαλλοφωνίας και υπέροχα γαλλικά εδέσματα που ετοίμασαν οι μαθητές μας, έκαναν αυτή την ημέρα πραγματικά ξεχωριστή!!!!

Εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από τη γιορτή μας.

και να καταγραφεί τελικά Normal 0 false false false EL X-NONE X-NONE