Συμμετοχή στο Πείραμα του Ερατοσθένη

Σχετική εικόνα

Το σχολείο μας συμμετείχε φέτος για δεύτερη συνεχόμενη φορά στο πείραμα του Ερατοσθένη που διεξήχθη στις 21 Μαρτίου 2018. Οι καθηγήτριες κ. Μαρία Κεχρή (Μαθηματικών) και κ. Στέλλα Βεργή (Αγγλικών) συνεργάστηκαν ώστε μαθητές της Β' τάξης να αντιληφθούν πώς ο Ερατοσθένης κατάφερε να μετρήσει την περιφέρεια της γης και να εφαρμόσουν τη μέθοδό του και οι ίδιοι. Μέσα από τη μετωπική διδασκαλία, η κ. Κεχρή έκανε επέκταση του μαθήματός της για να εξηγήσει στους μαθητές τα μαθηματικά που χρειάζονται για να γίνουν οι μετρήσεις. Στη συνέχεια, η κ. Βεργή δίδαξε τα αντίστοιχα μαθηματικά στην Αγγλική γλώσσα εφαρμόζοντας τις αρχές του CLIL (Συνδυασμένη Εκμάθηση Επιστημονικού Αντικειμένου και Ξένης Γλώσσας) και αξιοποιώντας την ψηφιακή τάξη και τα tablet που διαθέτει το σχολείο μας. Τέλος, οι μαθητές μας συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο του σχολείου στις 21 Μαρτίου για να κάνουν τις μετρήσεις τους. Οι μετρήσεις μας κατάφεραν να προσεγγίσουν την περιφέρεια της γης με μεγάλη ακρίβεια!

Η διεπιστημονική αυτή δράση, που συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου και 1ο Ηρακλείου Κρήτης, με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Αστρονομίας Αστροφυσικής Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.), του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ε.Α.Α.), του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ), έχει ως κύριο στόχο την προσέλκυση του ενδιαφέροντος των μαθητών μέσω της ανάδειξης της αξίας του πειράματος και των βιωματικών και ομαδοσυνεργατικών εκπαιδευτικών τεχνικών.

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία 2