Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Με ευκαιρία την ημέρα αυτή, οι μαθητές μας έκαναν το μάθημα των Αγγλικών στην ψηφιακή τάξη όπου, αφού συζήτησαν τα οφέλη της εκμάθησης ξένων γλωσσών για τους Έλληνες μαθητές, με την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Βεργή, χρησιμοποίησαν τα tablet για να κάνουν quiz σχετικά με τις ευρωπαϊκές γλώσσες, να μάθουν τις λέξεις που είναι μοναδικές για κάθε γλώσσα και να ενημερωθούν με γλωσσικές πληροφορίες που αφορούν στις γλώσσες που ομιλούνται στην Ευρώπη. Οι δραστηριότητες αυτές είχαν σκοπό να τονίσουν στους μαθητές με ευχάριστο τρόπο πόσο σημαντικό είναι να γνωρίζουν ξένες γλώσσες καθώς και να τους ενημερώσουν για τη πλούσια γλωσσική και πολιτισμική πολυμορφία στην Ευρώπη.

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία 2