Wiki Γ' Γυμνασίου

Οι μαθητές της Γ' γυμνασίου του τμήματος των προχωρημένων με τη βοήθεια της καθηγήτριάς τους κ. Στέλλας Βεργή εκπόνησαν project με θέμα ήρωες της Ελληνικής μυθολογίας που βασίστηκε σε σχετικό μάθημα του σχολικού τους βιβλίου των Αγγλικών.

Τα παιδιά χωρίστηκαν συνολικά σε 15 ομάδες δύο έως τριών ατόμων και αξιοποιώντας την τεχνολογία του Wiki που δημιούργησε γι' αυτά η καθηγήτριά τους, κατάφεραν να συνεργαστούν από απόσταση στο δικό τους χώρο και χρόνο. Στηριζόμενα σε προκαθορισμένα κριτήρια για τη βαθμολογία τους και με βάση ένα χρονοδιάγραμμα, κατάφεραν κατανέμουν καθήκοντα και να ισομοιράσουν την εργασία του κάθε μέλους της ομάδας για να διεκπεραιώσουν εγκαίρως το project. Εξοικειώθηκαν με νέους γραμματισμούς που στηρίζονται στην ομαδοσυνεργατική μάθηση και παρήγαγαν μία εξαιρετικής ποιότητας δουλειά που μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς για το μέλλον. Έμαθαν να κινούνται με αυτοπεποίθηση σε ένα περιβάλλον Wiki και να αξιοποιούν τις δυνατότητές που τους δίνει όπως να συζητούν με τα μέλη της ομάδας τους, να επεμβαίνουν και να χρωματίζουν τα κείμενά τους καθώς και να τα εμπλουτίζουν με εικόνες και βίντεο που μπορούν είτε να τα ανεβάζουν είτε να τα ενσωματώνουν στη σελίδα της ομάδας τους. Επιπλέον, έμαθαν πώς να αναζητούν πληροφορίες στο διαδίκτυο και να επιλέγουν τις κατάλληλες γι' αυτούς εξασκώντας την κριτική τους ικανότητα. Επίσης, έμαθαν να επεμβαίνουν σε διαδικτυακά κείμενα και να τα προσαρμόζουν σύμφωνα με τις γνώσεις και το επίπεδό τους.

Ευελπιστούμε ότι οι μαθητές μας μέσα από αυτή την εργασία απέκτησαν δεξιότητες που μπορεί να τους χρησιμεύσουν στο μέλλον και να τους παρέχουν ένα εφόδιο τόσο στο μαθητικό περιβάλλον όσο και στον επαγγελματικό στίβο αργότερα.

Μπορείτε να δείτε την εργασία των μαθητών μας πατώντας εδώ.