Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα eTwinning

Σε μία προσπάθεια να γίνει το μάθημα των Αγγλικών πιο δημιουργικό, το τμήμα Α1,2 προχωρημένων θα συμμετέχει σε ένα πρόγραμμα eTwinning (μπορείτε να δείτε σχετικά με το eTwinning στο http://www.etwinning.net). Τα παιδιά θα συνεργαστούν με 15 μαθητές από την Τσεχία ηλικίας 12-13 ετών. Την εποπτεία της συνεργασίας θα έχουν η κ. Στέλλα Βεργή μαζί με την καθηγήτρια των μαθητών από την Τσεχία κ. Lucie Meluchov?. Τα παιδιά θα εμπλακούν ατομικά αλλά κυρίως ομαδικά για τη δημιουργία ενός κόμικ που θα αναρτηθεί στο http://english-tgm.webnode.cz/as-good-as-i. Το project ξεκινάει με την παρουσίαση των παιδιών μέσα από ένα σκίτσο-avatar. Στη συνέχεια, θα δημιουργηθεί ένα κόμικ όπου οι μαθητές από την Τσεχία και την Ελλάδα θα παρουσιάζουν ομαδικά έναν ήρωα παραμυθιών, μυθολογίας ή λογοτεχνίας ως υποψήφιο για να παντρευτεί την πριγκίπισσα μίας παραμυθένιας χώρας. Σταδιακά θα παρουσιάζονται δημοφιλή μέρη από τις δύο χώρες για να επιλεγεί το μέρος που θα γίνει ο γάμος, δημοφιλή φαγητά των δύο χωρών για να επιλεγούν αυτά που θα σερβιριστούν στο γάμο κτλ.

Μέσω αυτού του προγράμματος, περιμένουμε τα παιδιά να έχουν ένα κίνητρο να χρησιμοποιούν τα Αγγλικά που μαθαίνουμε στην τάξη για να δημιουργήσουν το δικό τους υλικό που θα μοιραστούν με μια διαδικτυακή κοινότητα. Επιπλέον, θα εξοικειωθούν με τρόπους επικοινωνίας ώστε να έχουν μία αρμονική συνεργασία με τα μέλη της ομάδας τους για την επίτευξη ενός κοινού στόχου. Η χρήση του υπολογιστή για τις δραστηριότητές τους τους εξοικειώνει με νέους γραμματισμούς που μπορεί να τους φανούν χρήσιμοι στη μετέπειτα ζωή τους. Τέλος, η εμπλοκή τους με παιδιά από ένα άλλο Ευρωπαϊκό κράτος θα τους ανοίξει ένα παράθυρο γνώσης και επικοινωνίας με έναν άλλο πολιτισμό που συνυπάρχει με εμάς στον Ευρωπαϊκό χώρο.

Εδώ μπορείτε να δείτε την έγκριση του προγράμματος από την Εθνική Υπηρεσία Στήριξης του eTwinning στην Ελλάδα.

Εμφανίσεις Περιεχομένου : 842077