Μαθήματα Πρώτων Βοηθειών για τους μαθητές μας

Με πρωτοβουλία των καθηγητών του σχολείου μας κ. Γκούμα Ηλία, κ. Βουλγαρίδη Βασίλειου και κ. Σκυλοδήμου Κωνσταντίας και στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου μας με κοινωνικούς φορείς, διοργανώθηκε για τους μαθητές μας σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών.

Συγκεκριμένα, την Τρίτη 1 Μαρτίου 2022, κλιμάκιο του Ερυθρού Σταυρού επισκέφτηκε το χώρο του σχολείου μας και ενημέρωσε τους μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 σε θέματα παροχής πρώτων βοηθειών. Το σεμινάριο διήρκησε δύο διδακτικές ώρες για κάθε τμήμα.

Την Τετάρτη, 2 Μαρτίου 2022, η Ελληνική Ομάδα Διάσωσης Αθήνας (ΕΟΔ Αθήνας) ανέλαβε να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές των τμημάτων Γ3 και Γ4 στην παροχή πρώτων βοηθειών και να τους ενημερώσει για το πώς μπορούν να αντιμετωπίσουν διάφορες περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. Η παρουσίαση είχε διάρκεια δύο ώρες και πραγματοποιήθηκε με τη βοήθεια PPSx. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να κάνουν πρακτική εξάσκηση σε Καρδιοαναπνευστική Ανάνηψη με τη βοήθεια προπλάσματος που προσομοιάζει χαρακτηριστικά ανθρωπίνου σώματος.

Εδώ και εδώ μπορείτε να δείτε στιγμιότυπα από τα δύο σεμινάρια.

Τέλος, την Κυριακή 10 Απριλίου 2022, μέλη της σχολικής μας κοινότητας (καθηγητές, γονείς και μαθητές) είχαν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε σύγχρονη εξ αποστάσεως διδασκαλία του προγράμματος εκπαίδευσης Πρώτων Ανταποκρινόμενων σε επείγουσες για τη ζωή καταστάσεις που παρουσιάστηκε από το Σύλλογο KIDS SAVE LIVES. Η διδασκαλία βασίστηκε σε 4 στρατηγικούς στόχους του KIDS SAVE LIVES (εκπαίδευση, απινιδωτές, τεχνολογία, διάσωση) για την προετοιμασία χρηστών της καινοτόμου εφαρμογής iSAVElives που δημιουργήθηκε σε συνεργασία του KIDS SAVE LIVES με τη Microsoft.