Υλοποίηση Προγράμματος eTwinning

Στο σχολείο μας φέτος θα υλοποιηθεί το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Σταδιοδρομίας και Επαγγελματικού Προσανατολισμού «A Check-in to the Future» με ιδρύτρια και υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Βεργή Στυλιανή. Στο πρόγραμμα θα συμμετέχουν μαθητές από την Ελλάδα, την Τσεχία, την Ουκρανία, την Ισπανία, την Πορτογαλία, την Ιταλία, την Ιορδανία και την Τουρκία.

Σκοπός του προγράμματος είναι, μέσα από την ενημέρωση και τη διάδραση με συμμαθητές τους από το εξωτερικό, οι μαθητές μας να συνειδητοποιήσουν τις γνώσεις, τις ικανότητες, τις δεξιότητες, τα ενδιαφέροντα και τις αξίες τους ώστε, όταν λαμβάνουν εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις, να παίρνουν αυτές που ταιριάζουν καλύτερα στην προσωπικότητά τους. Με αυτόν τον τρόπο, μαθαίνουν να σχεδιάζουν και να διαχειρίζονται αποτελεσματικά τη σταδιοδρομία τους και να επιτυγχάνουν μεγαλύτερη ισορροπία ανάμεσα στην προσωπική και επαγγελματική τους ζωή.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε όσους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου επιθυμούν. Οι συναντήσεις της ομάδας θα γίνονται διαδικτυακά, κυρίως μέσω της πλατφόρμας Webex κάθε Κυριακή απόγευμα.