Συμμετοχή σε διαγωνισμό Ανάπτυξης Κώδικα

Το σχολείο μας φέτος συμμετείχε σε διαγωνισμό Ανάπτυξης Κώδικα (Coding) που διοργάνωσε το Βρετανικό Συμβούλιο και η Samsung για τα σχολεία που εντάσσονται στο πρόγραμμα Ψηφιακών Τάξεων της Samsung. Με επικεφαλής την κ. Βεργή Στέλλα, οι μαθητές μας Γεωργιουδάκης Εμμανουήλ, Κάτσος Νικόλαος, Κιούσης Γεώργιος, Παπαδημητρίου Γεώργιος και Παπαδόπουλος Ιωάννης χρησιμοποίησαν τα tablet του σχολείου μας για να δημιουργήσουν μία εφαρμογή που θα είναι εύχρηστη για το σχολείο μας.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών σεμιναρίων Ανάπτυξης Κώδικα, που υλοποιήθηκαν και φέτος στο σχολείο μας στην ψηφιακή μας τάξη. Οι μαθητές με σύμμαχο την τεχνολογία χρησιμοποίησαν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους, ώστε να δώσουν πρωτότυπες λύσεις σε θέματα που τους απασχολούν καθημερινά. Συγκεκριμένα, η εφαρμογή που δημιούργησαν δίνει στη μαθητική κοινότητα τη δυνατότητα να συμμετέχουν στη λήψη αποφάσεων σχετικές με θέματα όπως η επιλογή του καλύτερου πίνακα στο μάθημα των Εικαστικών που θα βραβευτεί για το σχολικό έτος που πέρασε, το καλύτερο έργο στο μάθημα της Τεχνολογίας που θα βραβευτεί κ.α. Στόχος του διαγωνισμού ήταν η ενδυνάμωση των ψηφιακών δεξιοτήτων, της συνεργασίας και της καινοτόμου σκέψης των μαθητών.

Η εφαρμογή των μαθητών μας προκρίθηκε στην τελική δεκάδα ανάμεσα σε ογδόντα συμμετοχές.

Εδώ μπορείτε να δείτε βίντεο με την παρουσίαση των μαθητών στο Innovathens στο Γκάζι στον τελικό την Πέμπτη 25 Μαΐου 2017.

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία 2