Συμμετοχή στο πείραμα του Ερατοσθένη

alt

Το σχολείο μας συμμετείχε φέτος για πρώτη φορά στο πείραμα του Ερατοσθένη που διεξήχθη στις 21 Μαρτίου 2017. Οι καθηγήτριες κ. Στέλλα Βεργή (Αγγλικών) και κ. Μαρία Κεχρή (Μαθηματικών) συνεργάστηκαν ώστε μαθητές της Γ' τάξης να αντιληφθούν πώς ο Ερατοσθένης συνέλαβε τον τρόπο να μετρήσει την περιφέρεια της γης και να εφαρμόσουν τη μέθοδό του και οι ίδιοι. Μέσα από τη μετωπική διδασκαλία καθώς και με μια σειρά μαθημάτων online στα Αγγλικά με τη χρήση της ψηφιακής τάξης και των tablet που διαθέτει το σχολείο μας, οι μαθητές μας διδάχθηκαν τη θεωρία και στη συνέχεια, συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο του σχολείου στις 21 Μαρτίου για να την εφαρμόσουν κάνοντας τις μετρήσεις τους και ανταλλάσσοντας δεδομένα με το Transylvania College της Ρουμανίας ώστε να υπολογίσουν την περιφέρεια της γης.

Η διεπιστημονική αυτή δράση, που συνδιοργανώθηκε από τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Λέσβου και 1ο Ηρακλείου Κρήτης, με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Αστρονομίας Αστροφυσικής Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ε.Α.Α.), του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ), έχει ως κύριο στόχο την προσέλκυση του ενδιαφέροντος των μαθητών μέσω της ανάδειξης της αξίας του πειράματος και των βιωματικών και ομαδοσυνεργατικών εκπαιδευτικών τεχνικών.

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία 2