Ενημέρωση Μαθητών για την Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Σε συνέχεια της περσινής δράσης του σχολείου μας για ενημέρωση των μαθητών της Α' Γυμνασίου, πραγματοποιήθηκε και φέτος εργαστήριο-ενημέρωση (workshop) για μαθητές τμημάτων της Α΄τάξης με θέμα "Ασφάλεια στο Διαδίκτυο". Η ενημέρωση διοργανώθηκε με πρωτοβουλία της κ. Βεργή Στέλλας και κ.Ευκρατίδου Λίλας σε συνεργασία με το Βρετανικό Συμβούλιο και την εταιρία Samsung που έχει προμηθεύσει τον εξοπλισμό της Ψηφιακής μας τάξης. Ομιλήτρια ήταν η κ. Τσαπρούνη Χριστίνα, Φιλόλογος, η οποία επισκέφθηκε το σχολείο μας την Τρίτη 29 Νοεμβρίου και μίλησε στα παιδιά για τους κινδύνους που μπορεί να συναντήσουν κατά την πλοήγησή τους στο διαδίκτυο. Για την πραγματοποίηση του εργαστηρίου έγινε χρήση του διαδραστικού πίνακα και των tablet που διαθέτει το σχολείο μας.

Φωτογραφία 1

Φωτογραφία 2