Αφιέρωμα στο Ολοκαύτωμα των Εβραίων από τους Ναζί

Την Τετάρτη 27/1/2016 ο υποδιευθυντής του σχολείου μας κ. Διαμάντης Γιώργος επί 4 ώρες μετέδωσε σε όλους τους μαθητές , χωρισμένους σε ομάδες των δύο ή τριών τμημάτων, μέσω ομιλίας, παρουσίασης power point και σχετικών video (video 1, video 2, video 3), το πνεύμα καταδίκης κάθε μορφής ρατσισμού με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας Μνήμης του ολοκαυτώματος των Εβραίων από τους βάρβαρους Ναζί της Χιτλερικής Γερμανίας. Ήταν 27/1/1945 όταν ο Κόκκινος Στρατός, στα πλαίσια της εκστρατείας για την απελευθέρωση της Πολωνίας και το από Ανατολής σφυροκόπημα του Γ΄ Ράιχ, έμπαινε στο κολαστήριο του Άουσβιτς, απελευθέρωσε τους μελλοθάνατους και αποκάλυψε σε όλο τον κόσμο τη φρίκη του φασισμού.

Αυτή ήταν η μέρα της αποκάλυψης μιας τραγικής κι απίστευτης αλήθειας για το μέγεθος της ανθρώπινης αγριότητας: της προγραμματισμένης, μαζικής και με απάνθρωπες μεθόδους εξόντωσης εκατομμυρίων αθώων και φιλήσυχων ανθρώπων από τη βάρβαρη φασιστική μηχανή.
Περίπου 7.000 ετοιμοθάνατοι κρατούμενοι διασώθηκαν από τα σοβιετικά στρατεύματα, όταν άνοιξαν τις πύλες του Άουσβιτς, που στάθηκε το μεγαλύτερο συγκρότημα εξόντωσης ανθρώπων, κυρίως Εβραίων, κομμουνιστών και αντιστασιακών από την Πολωνία, τη Σοβιετική Ένωση, την Ελλάδα, την Ουγγαρία, τη Γαλλία και πολλές άλλες χώρες.

Το μήνυμα που πέρασε στους μαθητές μέσα από αυτή την εκδήλωση είναι με την ιστορική γνώση, με την ανάπτυξη αξιών και ιδανικών, όπως ο σεβασμός της διαφορετικότητας, η αλληλεγγύη, η αγάπη στην ελευθερία, η συνεργασία και η ανταλλαγή πολιτιστικών στοιχείων, ποτέ πια δεν πρέπει να κατρακυλήσει στη βαρβαρότητα και την θηριωδία.

Βίντεο από την εκδήλωση

Φωτογραφία 1