North-South-East-West

Με στόχο να γίνει το μάθημα των Αγγλικών πιο ενδιαφέρον και δημιουργικό, φέτος οι μαθητές των τμημάτων Α3 αρχάριοι και Α3 προχωρημένοι θα συμμετέχουν σε ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning (μπορείτε να ενημερωθείτε για το eTwinning στον ιστότοπο http://www.etwinning.net).

Το πρόγραμμα ονομάζεται North-South-East-West (Βορράς-Νότος-Ανατολή-Δύση) και είναι εγκεκριμένο από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning της Ελλάδας. Στόχος του είναι να αποτελέσει την αφορμή να στοχαστούν οι μαθητές μας αν και κατά πόσο η γεωγραφική θέση μιας χώρας την επηρεάζει και την διαφοροποιεί καθοριστικά από τις άλλες. Πιο συγκεκριμένα, στο πρόγραμμα συμμετέχουν σχολεία από την Πολωνία, την Πορτογαλία και τη Νορβηγία χώρες που, μαζί με την Ελλάδα, εκπροσωπούν τον Βορρά (Νορβηγία), το Νότο (Ελλάδα), την Ανατολή (Πολωνία) και τη Δύση (Πορτογαλία). Κατά τη διάρκεια του προγράμματος έχουν προγραμματιστεί δραστηριότητες όπου οι μαθητές παρουσιάζουν στοιχεία που αποτελούν τον πολιτισμό της χώρας τους ώστε στο τέλος να μπορέσουν να αντλήσουν τα δικά τους συμπεράσματα συγκρίνοντας αυτά που έμαθαν για την κάθε χώρα. Οι δραστηριότητες είναι συνυφασμένες με την ύλη του βιβλίου τους έτσι ώστε οι μαθητές μας να χρησιμοποιούν εποικοδομητικά αυτά που διδάσκονται στην τάξη στο μάθημα των Αγγλικών για να δημιουργήσουν το δικό τους υλικό που θα μοιραστούν με μια διαδικτυακή κοινότητα.

Η βελτίωση των Αγγλικών δεν είναι το μοναδικό όφελος για τα παιδιά. Μέσω αυτού του προγράμματος, θα εξοικειωθούν με τρόπους επικοινωνίας ώστε να έχουν μία αρμονική συνεργασία με τα μέλη της ομάδας τους για την επίτευξη ενός κοινού στόχου. Θα μάθουν να επιλέγουν και να αξιοποιούν το υλικό τους τηρώντας τις καθορισμένες προθεσμίες. Η χρήση του υπολογιστή για τις δραστηριότητές τους, τους εξοικειώνει με νέους γραμματισμούς που μπορεί να τους φανούν χρήσιμοι στη μετέπειτα ζωή τους. Τέλος, η συνεργασία τους με παιδιά από άλλα -Ευρωπαϊκά- κράτη θα τους ανοίξει ένα παράθυρο γνώσης και επικοινωνίας με άλλους πολιτισμούς που συνυπάρχουν με εμάς στον Ευρωπαϊκό χώρο.