Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Συμμετοχή σκακιστικών ομάδων του σχολείου μας στα τελικά Αττικής

Συμμετοχή σκακιστικών ομάδων του σχολείου μας στα τελικά Αττικής

Το Σάββατο 22/3/2014 οκτώ μαθητές του 4ου Γυμνασίου Μεταμόρφωσης , χωρισμένοι σε δύο ομάδες αγωνίστηκαν στα τελικά του ομαδικού σχολικού πρωταθλήματος 2014.

Με ευθύνη του κ. Διαμάντη οι συνθέσεις των ομάδων ήταν οι ακόλουθες:

Α΄ ομάδα : 1. Συμεωνίδης Ιωάννης της Γ΄ τάξης

2.Πάσιος Βασίλης της Γ΄ τάξης

3.Χατζηχρυσός Ισίδωρος της Β΄ τάξης

4.Μακρίδη Δανάη της Γ΄ τάξης

Β΄ ομάδα :  1. Χαντζαράς Χρήστος της Γ΄ τάξης

2. Τζένης Γιώργος της Γ΄ τάξης

3. Βαγενά Ειρήνη της Β΄ τάξης

4. Βαγενά Μαρία της Β΄ τάξης

Οι αγώνες έγιναν στον 4ο όροφο του The Mall Athens, όπου οι μαθητές έμειναν από τις 11 το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα. Αρχηγός κάθε ομάδας ήταν ο υπ? αριθμό 1 μαθητής , ενώ στην σκακιέρα 4 υποχρεωτικά έπρεπε να αγωνίζεται μαθήτρια. Δύσκολο έργο ανέλαβε η Βαγενά Μαρία, που εξ ανάγκης αγωνίστηκε στην αντρική σκακιέρα 3. Για να συμπληρωθούν οι δύο ομάδες προσφέρθηκε και ο Τζένης Γιώργος, που επέστρεψε στο σκάκι μετά από πολύχρονη διακοπή.

Παίχτηκαν συνολικά 5 γύροι, με ελβετικό σύστημα και πήραν μέρος συνολικά 33 ομάδες, από διάφορα σχολεία της Αττικής.

Οι πιο έμπειροι μαθητές Συμεωνίδης (3,5), Πάσιος (3) και Μακρίδη (2) έπαιξαν στην Α΄ ομάδα, μαζί τους και ο πολύ καλός Χατζηχρυσός(2). Οι λιγότερο έμπειροι μπήκαν

στη Β΄ ομάδα και με τα εξαιρετικά αποτελέσματα των Χαντζαρά (3) και Βαγενά Μαρίας (2), αυτή η ομάδα τερμάτισε 32η , μπροστά από τη Γερμανική σχολή. Η Α΄

ομάδα ισοβάθμησε στις θέσεις 19-20 με τη σχολή Αυγουλέα ? Λιναρδάτου ( απόλυτη ισοβαθμία σε όλα τα κριτήρια πλην του αρχικού γράμματος Α(υγουλέα) και Μ(εταμόρφωση)). Σε παρένθεση οι βαθμοί που σημείωσε ξεχωριστά κάθε μαθητής.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την ευγενική προσπάθεια και αξιόλογη εμφάνισή τους.

Γιώργος Π. Διαμάντης

Αναλυτικά αποτελέσματα βρίσκει οποιοσδήποτε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Πατήστε εδώ για να δείτε στιγμιότυπα από τον αγώνα.

Σκάκι1

Σκάκι2